Dokumenty v Italii

FORUM PER DISCUTERE DI TUTTO
spazio per scrivere cose che non ricadono nelle categorie già definite, "possibilmente" sempre argomenti attinenti alla cultura, usanze punti d'incontro e differenze tra Italia e Repubblica Ceca.

Dokumenty v Italii

Messaggiodi Margha il mer set 23, 2009 12:40 pm

Ahoj vsichni. Chtela jsem se zeptat, zda nekdo nevi, jak to je v Italii s ridicakem?
Mam jiz trvale bydliste v Italii, mam tedy i italskou obcanku, taky tessera sanitaria, jen jeste nevim,
jestli tu muzu jezdit na ridicak, ktery mi vydali v Cechach a ktery plati pro celou Evropu?
Myslim si, ze by to melo byt v poradku, protoze na ridicak se nepise trvale bydliste.
Dalsi vec, co me zajima- myslela jsem, ze kdyz si zaridim trvale bydliste v Italii, nuzu si nechat
i trvale bydliste v CZ :?: ,ale kdyz jsem se sla v Cechach zeptat na urad, hned mi vzali ceskou obcanku
a taky jsem si musela zrusit pojisteni u zdravotni pojistovny. Muze se na tu italskou tessera sanitaria
chodit k doktorum i v CZ?-Protoze to je taky evropsky prukaz. Nebo jak to funguje?
A jak to je s bankou? Muzu si nechat ucet v Cechach? :roll:
Ach jo, driv jsem si myslela, ze je v Italii vse jednodussi nez u nas, ale ted vidim, ze to je pravy opak!
Napiste prosim jakekoliv vedomosti ohledne dokumentu, urcite tim pomuzeme i ostatnim...
Avatar utente
Margha
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 34
Iscritto il: mar set 15, 2009 10:24 am
Località: Roma

Re: ridicak

Messaggiodi dcs il mer set 23, 2009 5:12 pm

[quote="Margha"]Ahoj vsichni. Chtela jsem se zeptat, zda nekdo nevi, jak to je v Italii s ridicakem?
Mam jiz trvale bydliste v Italii, mam tedy i italskou obcanku, taky tessera sanitaria, jen jeste nevim,
jestli tu muzu jezdit na ridicak, ktery mi vydali v Cechach a ktery plati pro celou Evropu?
Ahoj, odpovidam jenom na ridicak
mas dve moznosti:
1) nechat prepsat cesky ridicak na italsky do roku od obdzeni italskeho obcanstvi
2) muzes pouzivat cesky ridicak ale musis ho nechat priznat do 90. dnu od obdzeni italskeho obcanstvi
V obouch pripadech musis na ufficio provinciale della Motorizzazione Civile kde si o to pozadas o s vyplnenim formulare, certifikavanim adresy a placeni zadane castky.
Oni ti potom daji potvzenku kterou nalepis na tvuj ridicak.
Mej se dobre
Avatar utente
dcs
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 32
Iscritto il: mar dic 09, 2008 10:44 pm

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi Katerina il mer set 23, 2009 6:01 pm

ja jsem na v italii jezdila na cesky ridicak a nikomu to nikdy nevadilo.

.
pleased to meet you, hope you guess my name...
Avatar utente
Katerina
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 1506
Iscritto il: ven set 16, 2005 11:00 pm
Località: Praga

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi Margha il mer set 23, 2009 9:32 pm

[quote="Katerina"]ja jsem na v italii jezdila na cesky ridicak a nikomu to nikdy nevadilo.

Katko, kdyz jsi jezdila na ten cesky ridicak, kde jsi mela trvale bydliste? Protoze ja mam uz vsechny dokumenty italske..
A trvale bydliste v Italii..
Avatar utente
Margha
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 34
Iscritto il: mar set 15, 2009 10:24 am
Località: Roma

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi DanielaS il gio set 24, 2009 11:19 am

Tedy, nazor pravnika je, ze trvale bydliste (residenza) muzes mit klidne jedno v kazde zemi EU, i obcanek muzes mit, kolik je zemi EU (ovsem platily by vzdycky jen v dane zemi). Ja mam OP cesky s ceskym bydlistem, dalsi bydliste v Italii (bez obcanky, tu jsem si neudelala jen z me lenosti, zadny zakon to ovsem neuklada).
Non sei obbligata a chiedere la carta di identità italiana ma puoi benissimo chiederla e non è assolutamente incompatibile con i tuoi documenti, la carta di identità italiana per te ha solo valore di documento identificativo in italia e non ti consente di viaggiare all'estero, non è un documento di espatrio.
Teoricamente puoi avere carte di identità da ciascuno dei paesi UE. E anche da paesi extraUE se è per questo. Ciascuna con indirizzi diversi.
La CI non è necessaria ma può essere molto utile, non prova nulla (a parte la tua identità) ma per alcuni prova che sei regolarmente italia e fesserie del genere, decidi tu se farla o no.


Evropsky ridicak (mala karticka se standardizovanymi kolonkami) ti plati po dobu jeho platnosti i v Italii. Pokud mas ridicak starsi - neevropsky model, pozor - plati ti jen po dobu, po jakou by platil v Italii. tj. deset let, i kdyz u nas plati neomezene, resp. do povinne vymeny. Tak jsem zacatkem roku zjistila, ze muj model z r. 1999, ac by v CR platil jeste dva roky (do vymeny), by v Italii od ledna 2009 neplatil. Jiste, otazka je, jestli by to vedel kontrolujici policajt, zejmena kdybys na nej mluvila jen cesky...
NEMUSIS (v zakone neexistuje povinnost - pozor, teprve od 2.5.2009, resp. 15.8.2009) RP ani prevadet na italsky do roka od prihlaseni k pobytu.
Premessa
La materia è disciplinata dall'articolo 136 del Codice della Strada e da una serie di norme e circolari (tra le ultime quella del Ministero delle Infrastrutture e dei Trasporti Prot. n. 33284 del 02/04/2009 e quella del Ministero delle Infrastrutture e dei Trasporti Prot. n. 75579/23.18.01 del 29/07/2009 che hanno aggiornato l’elenco degli Stati che rilasciano patenti di guida convertibili in Italia, in vigore rispettivamente dal 2 maggio 2009 e dal 15 agosto 2009).
In riferimento all'argomento, è doverosa una distinzione tra le patenti di guida rilasciate dagli Stati facenti parte della Comunità Europea e quelle rilasciate dagli Stati extracomunitari.
... 4. Facoltà di conversione e termini
In caso di trasferimento di residenza da uno Stato ad un altro all'interno della U.E., e grazie al principio di equiparazione delle patenti di guida tra gli Stati facenti parte della U.E. (di cui al punto precedente), un cittadino titolare di documento di guida emesso da uno degli Stati dell'Unione Europea ha la facoltà (e non l'obbligo) di sostituire la propria patente di guida con quella del Paese di nuova residenza.
Mancando l'obbligo della conversione tra le patenti comunitarie, è inteso che i cittadini della U.E. possano circolare nel nuovo Stato di residenza anche trascorso un anno dal perfezionamento della residenza stessa.
Si possono avvalere di questa facoltà anche i cittadini che trasferiscono la propria residenza da uno degli Stati aderenti all'accordo S.E.E. ad uno Stato della U.E.



Zdravotne pojistena muzes byt soucasne jen v jedne zemi EU, a to v te, kde mas hlavni vydelecnou cinnost. Pokud tedy bydlis v Italii, nepracujes a hlasena jsi na socialce v Cesku, over si, jak to je. Jinak ti modra evropska prukazka plati v zahranici (tedy mimo Italii) jen na neodkladnou zdravotni peci. Pokud casto jezdis do Cech a hrozi tedy spis, ze se ti tam neco stane, nech si na VZP vystavit zlutou karticku na nezbytnou peci. Daji ti ji zadarmo na zaklade modre evropske a az se nekde rozflakas, nebude se nemocnice faxem dohadovat s italskou ASL (nejlip takhle o Vanocich ve tri v noci), jestli ti pojisteni plati a tak.
Ultima modifica di DanielaS su gio set 24, 2009 12:41 pm, modificato 2 volte in totale.
Avatar utente
DanielaS
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 167
Iscritto il: mer apr 18, 2007 11:00 pm

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi DanielaS il gio set 24, 2009 12:39 pm

Ohledne toho zdravotniho pojisteni - co jsem psala se vztahuje na statni lekarska zarizeni, kde bys tedy zadala pak o proplaceni italskou pojistovnu. Kdyz pujdes nekam jako samoplatce, zadnou kartickou se prokazovat nebudes (ale klopit budes 8) ).
A ucet v bance - jiste, ten si nechas, jen bys mela nahlasit zmeny v osobnich datech, tedy pokud by sis zrusila nebo ti nekdo zrusil trvale bydliste v Cesku, tak zmenu adresy. Nevim, jak by to bylo s ceskym uctem, na ktery by chodila vyplata ze zahranici, v Italii mi banka nechtela bez residence zalozit ucet pro vyplaty, musela bych mit nejaky zvlast zpoplatneny pro cizince, kteri nemaji v Italii danovy domicil.
Avatar utente
DanielaS
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 167
Iscritto il: mer apr 18, 2007 11:00 pm

Dokumenty v Italii

Messaggiodi Margha il gio set 24, 2009 3:23 pm

Danco, jsi moc hodna, ale ted uz z toho jsem opravdu jelen! Musim to poradne vsechno prostudovat a uvidim. Jeste jedna otazka-nevis, jestli muzu mit svatbu v Cechach a co k tomu potrebuju? Oba mame italske dokumenty, jen ja jsem ceska a on ital. Je to tak, ze ted jsem pro ceskou republiku uz taky jako cizinec? Musim si tam vsechny dokumenty sjednavat jako cizinci? :?: :?: :?:
Avatar utente
Margha
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 34
Iscritto il: mar set 15, 2009 10:24 am
Località: Roma

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi DanielaS il gio set 24, 2009 8:15 pm

No pockej, tim, ze ses prestehovala, jsi neprestala byt obcanem (nebo snad mas italske obcanstvi?). Ani tim, ze ti nekdo sebral obcanku. Optala bych se na ohlasovne - driv to bylo pod policii, ted nevim - jestli jsi porad hlasena k trvalemu bydlisti tam, co driv. Totiz, dokud se neodhlasis nebo nekdo te neodhlasi, porad tam to bydliste mas, takze bych rovnou pozadala o obcanku novou. (A o uhradu si muzes rict tomu urednikovi, ktery ti starou sebral.)
Zhruba tusim, ze ke svatbe je potreba od obou rodny list a doklad, ze jsou ke snatku zpusobili. Doklad o opravnenosti pobytu v CR jako obcan EU uz potrebovat nebude. Jeho doklady budou muset byt soudne prelozene a snad to musi jit pres zastupitelstvi? To budou vedet ti, co se takle vzali. Nutnost profesionalniho tlumocnika se lisi urad od uradu.
No a pak v Italii nastane odysea se zapsanim snatku tam.
Jak to je s uplatnovanim rozdilneho prava (SJM, predmanzelske smlouvy, deti atd.) mezi Italii a Ceskem nevim. Pripadny rozvod by se ridil pravem ceskym. (Ja VIM, ze vy se NIKDY nerozvedete, jen tak... pro informaci... zejo. Ja se rozhodne vdam v Cesku, pokud k tomu dojde, protoze italske petilete rozvody me uprimne desi.)
Avatar utente
DanielaS
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 167
Iscritto il: mer apr 18, 2007 11:00 pm

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi DanielaS il gio set 24, 2009 8:18 pm

Spoustu zajimaveho cteni najdes na http://www.tuttostranieri.it/forum/
Avatar utente
DanielaS
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 167
Iscritto il: mer apr 18, 2007 11:00 pm

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi Margha il ven set 25, 2009 9:29 am

No prave ze ani nevim, jestli se vubec vezmem! :D
Protoze on jako pravy Ital touzi po prave italske svatbe v rodne Italii. No a ja bycb chtela v Cechach.
I kdyz moje rodina je uplne malinka (a na svatbu mi pujde tak 15 lidicek-tedy az jednou se budu vdavat..)
a jeho rodina- ty ani vsechny neznam! Strasne moc strejdu, tet, bratrancu, sestrenic.. :!:
No, jenze tady se dela to ohlasovani na urade-jako u nas v CZ svatba, ale tady je to bez svatebnich satu a je to vse uredne.
No a pak jiny den je ta velka slava ve svatebnich satech, ktery je v kostele a jsou tam vsichni ti pozvani atd..
Jenze k tomu, abys mohla mit svatbu v kostele musis byt krtena a navic absolvovat nejaky to prijimani atd, coz me desi, :mrgreen: protoze ja nejsem verici a nikdy se jim nestanu. To same by musel absolvovat i muj pritel, protoze i jemu to vse chybi (i kdyz je to pravy Ital a ty jsou verici skoro vsichni-nebo aspon tady uplne na jihu ano.)
No proste mi to pripada jako pred 70 lety, kdy se vdavala moje babicka. Muj deda musel prestoupit na jinou viru, jinak si ho babicka nesmela vzit.
Ja v kostele svatbu nechci-hlavne kvuli tem vse modlitbam atd.. Chci svatbu na zamku-a ty jsou snad nejhezci u nas v Cechach.. No ale stejnak, jestli se svatby nekdy dockam, tak budu stara babicka o holi.. Ten muj chlap totiz porad pracuje a nema na nic jineho cas! To jsem se ti tady rozpovidala..

No k ty obcance, co mi ji vzali- bylo to prave na tom mestskym urade v CZ co se hlasi a odhlasuje trvaly pobyt a kde se delaji obcanky.. Byla jsem se tam jen zeptat, zda si muzu nechat obcanku ceskou a taky trvaly bydliste v CZ, kdyz jsem si udelala trvale bydliste v Italii a mam obcanku italskou. Rekli mi, ze me musi okamzite z Cech odhlasit, ze proste dve obcanky a dve trvaly bydliste mit nemuzu. Ja si to ale nemyslim. Myslim, ze oni o tom moc treba informovani nejsou :?:
Avatar utente
Margha
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 34
Iscritto il: mar set 15, 2009 10:24 am
Località: Roma

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi LELLASTELLA il ven set 25, 2009 2:15 pm

Ahoj Margherito,
bud vitana na foru.
Minuly rok jsme byli na skok v Marina di Ginosa, je tam krasne more!

Co se tyce tvych otazek tak ti tady radim nasledujici:

zavolej si na konzularni oddeleni naseho zastupitelstvi v Rime, rano mimo stredu, kdy jsou zavreni.
Velvyslanectví České republiky
Adresa: Via dei Gracchi, 322, Řím 00192
Tel: 0039 06 36095750
Fax: 0039 06 3244466
Web: http://www.mzv.cz/rome

e-mail: rome@embassy.mzv.cz
Pracovní doba: pondělí-pátek 07.45 - 16.15
Otevírací doba Konzulární sekce:
09.00-12.00 (pondělí až pátek)
mimo státní svátky ČR

Tam jsou zvykli podavat jakekoliv informace krajankam, vcetne zaktualizovane situace po te, co CR je v Evropske unii a je vse velmi jednodussi, nez to bylo za mych casu.

Ohledne svatby muzete udelat civilni obrad na mestskem urade v CR, kam pozves malou skupinku tvych pribuznych a jen nejblizsi rodinu tveho mileho, s overenymi listinami pres zastupitelstvi, viz nahore, vse ti vysvetli. (ja to tak udelala, bylo nas dohromady 30)
v Tarantu se nechate oddat v kostele pri cirkevnim snatku (zapis z ceske matriky, mezinarodni oddaci list bude slouzit k tomu, aby mohli provest cirkevni snatek), kde muzes v klidku zazadat o biskupsky dispens (tak se zenil jeden muj kolega s prace), ktery ti bude bez cavyku dan, ktery ti umozni se provdat za krestana, aniz ty bys musela byt verici, a natoz krtena. Paklize si nechces rozlit zlou krev s pocetnym pribuzenstvem tveho mileho. Katolicka cirkev tohle umoznuje a uz davno. Na prestup k vire nikoho nenuti, takhle to delaji muslimove ale ne krestani.
Tim, ze se nechate oddat v laickem obradu v Cechach, nemusi jit na tzv. Giuramento al comune, coz je v podstate uplne stejny obrad jako v CR na obecnim urade. Akorat je kratsi a bez proslovu a hudby, ve slavnostnich satech ale ne svatebnich. (dam ti dobrou radu, v CR se oddavej v bilem kostymku v Taranto si nech zakoupit poradne svatebni saty od zenicha).
V Tarantu pak rodina tveho mileho usporada velke RICEVIMENTO, kde se seznamis s celou rodinou a ktera vam prinese darky. Je to tradice, kterou neprerusuj, hlavne z ekonomickeho hlediska. Je to retezec darku na oplatku.
Vsechny dary a hlavne penezni, ktere kdy rodina tveho mileho kdy nekomu dala pri svatbach, tak v ten vecer se vam jakoby vrati zpet. Z respektu k tradici a kvuli penezum, ktere se vam budou hodit, ti vrele doporucuji nic nemenit.
V den svatby pak nasleduje oficialni obed nebo vecere pro vice mene 1/3 z hostu, ktere jsi uz potkala na ricevimentu.
Budes stredem pozornosti, ale vetsina hostu vas okoukne a pak se stara predat dar a hned se hrnou k jidlu.
Ovsem v den svatby budes stredem pozornosti a se svym zenichem budes muset obchazet jednotlive stoly, kde te radi pozdravi prezvykujici strycove a bratranci.
Z vlastni zkusenosti je to krasne, dostanes spousty kvetinovych kompozic a pak na ten den ricevimenta a svatby budes vzpominat cely zivot. Je jasne, ze to vse vyzaduje penize, ale paklize to rodina tveho mileho chce udelat, tak jim nebran.
Ty z tve strany v CR usporadej po cesku oslavy a v Italii nech to delat rodinu tveho mileho. Oceni to a nepochopili by te, paklize bys neco menila.
Jsi na JIHU, ktery je plny tradic.

Co se tyce ridicaku, paklize si nahlasis trvale bydliste v italii, muzes sice pouzivat cesky ridicak, ale paklize ho ztratis, cavoli tuoi, musis do CR pro duplikat, a pri te dalce, ti to vrele nedoporucuji. Se vztupem do EU se vse zjednodusilo, drive jsme mohli pouzivat ridicak do roka od nahlaseni trvaleho bydliste v Italii a pak chte nechte udelat si od piky ten italsky. Ted bud pouzivas cesky viz nahore, nebo si nechas na mistim uradu pro motorizaci uznat ten cesky, tak alespon nebudes muset v pripade ztraty se vracet do CR. Pak je jeste treti moznost ale tu si uz nepamatuji.
V tvem pripade ti doporucuji nechat si uznat cesky na motorizaci, za 30 euro v kolcich ti to udelaji hned.

Co se tyce bydliste, nemuzes si nechavat dve trvala. Informuj se na konzulatu, vysvetli ti pro a proti. A pak se rozhodnes. V CR bys musela platit socialni a zdravotnicke pojisteni, a to se ti nevyplati pri te dalce.
Je jasne, ze bude rozhodujici, kde vlastne budete jako zit na trvalo. Jestlize v Tarantu, tak budes muset zainvestovat dole a najit si praci dole, a platit davky, pojisteni a dane na jihu. Paklize budes na jeho triku, tedy hospodynka v domacnosti, tak ale z Cech po tobe budou pozadovat socialni poplatky, nebot v Cechach nebudes vedena jako v domacnosti na neci triko a budes tam mit stale trvale bydliste.
V kazdem pripade si priprav otazky na papir a zatelefonuj si na konzulat, tam te osviti informacemi. Za 20 min tel budes mit jasno.

Co se tyce obcanky, tak je normalni odevzdat obcanku na matrice v mistnim urade, nebot se vystehovavas do ciziny, (ja to neudelala, a pak jsem tvrde narazila na nemocenske pojistovne, kde na me chteli dodatecne tot za ty leta, co jsem se oficialne neodhlasila z CR) do CR se pak budes vracet jako plnohodnotny obcan CR s pasem, obcanku nepotrebujes.
Ohledne obcanstvi, muzes zazadat o dvoji obcanstvi, diky snatku s Italem, mas pravo ziskat to italske, ovsem pozor drive se takto mohlo pozbyt to ceske, nebot diky rozluce CR a SR dlouho panoval rasisticky zakon o nemoznosti dvojiho obcanstvi. Jedno vylucovalo to druhe.
To se zmenilo pred par lety, ovsem jsou v tom hacky, nastesti pro nas lze mit dvoji obcanstvi, nebot se nabylo snatkem (to italske).

Jinak se priprav, vse co popisuji, je halda papiru a poplatku, tak se obrn a ujasni si myslenky, jestli jsi ochotna do toho jit.

No a jestli te zajimaji postrehy z Jihu, kde ja bydlim uz 13 let v Abruzzo v okrese Pescara a to jsme ve stredni Italii, tak mi dej vedet, no abys nebyla prekvapena. Tady je uplne ale uplne jina mentalita, hodne maskilisticka a zena ma hodne povinnosti ale mala prava.
Tak nekdy zase priste, uz jsem toho napsala hodne. Ahoj Lenka :wink:
Avatar utente
LELLASTELLA
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 516
Iscritto il: mar apr 18, 2006 11:00 pm
Località: PESCARA - ABRUZZO

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi Margha il ven set 25, 2009 3:25 pm

Ahoj Lenko, diky moc za tak vycerpavajici informace.
Urcite si tam zavolam a vse zjistim. V Cechach jsem uz uplne odhlasena,uz mam vse italske.
V CZ mi chybi jen jeste zajit na socialku, ale uz jsem je informovala o situaci telef. a mam se zastavit kvuli podpisu.
A co ty? Mela jsi tu letenku od Skyeurope, nasla jsi nejakou jinou leteckou spolecnost? Ja jsem mela letenku pro rodice, meli priletet vcera. Ted sem zadny primy lety nejsou.
Leni, prosim, nemas kotakt na tu Le25? Ona tu uz asi neni a ja jsem asi na jihu sama..
Nebo tady o nekom vis?
Avatar utente
Margha
Nováček
Nováček
 
Messaggi: 34
Iscritto il: mar set 15, 2009 10:24 am
Località: Roma

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi LELLASTELLA il mar set 29, 2009 10:26 am

Ahoj Margherito,
ne nakonec jsem vse zrusila, do Prahy jsem neletela. Zazadala jsem si pres banku o prevedene penize za zaplacenou letenku Sky.
Jelikoz jsem mela letet s moji kamaradkou a vse jsem platila za obe dopredu ja pres kreditku (300 euro), a ona nesouhlasila s tim, abychom utratily dvojnasobek za jednu letenku, tak jsem to pak vse zrusila.
Kontakty na krajanky z jihu nemam. Nech jim mp tady na netu, mozna ze se ti drive ci pozdeji ozvou samy.
Nejvetsi komunita je v Rime a pak by mel existova I neapolsky spolek. O nize polozem sdruzeni neni mi znamo.
Krajanky tu jsou, ale nejak se nedruzi jako ostatni narodnosti. Ja sama mam potize tady nekoho sehnat. kvuli zakonu o privacy ti nikdo neda jmena na ambasade, takze musis hledat sama.
Ahoj Lenka :lol:
Avatar utente
LELLASTELLA
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 516
Iscritto il: mar apr 18, 2006 11:00 pm
Località: PESCARA - ABRUZZO

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi DanielaS il mar set 29, 2009 12:42 pm

Lenko, dovolim si nesouhlasit. Zdravotni a socialni odvody se plati v tom (evropskem) state, kde mas (hlavni) vydelecnou cinnost. Trvale bydliste s tim nemusi vubec souviset. Místem trvalého pobytu (bydliště) se rozumí dle zákona o evidenci obyvatel (č. 133/2000 Sb.) adresa pobytu občana v České republice, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Slouží čistě evidenčním účelům. Po zpetnem prestehovani do Ceska musis pak dolozit, ze nekde v EU jsi nepretrzite platila. Takze aspon ja nevim o nejakem "odhlasovani z CR", jen o "odhlasovani ze systemu zdravotniho pojisteni CR".
Na socialce jsem se ptala a tam jsem vedena do konce kalendarniho mesice, kdy jsem ukoncila pracovni pomer v CR. Ted je nezajimam, nic po nich nechci a oni po mne taky ne; pokud bych v Italii zadala o davky, ceska SSZ by mi vydala potvrzeni, do kdy jsem odvadela v Cesku, a scitalo by se to. Naopak kdybych se na stara kolena vratila do Ceska, dolozila bych sve prijmy a odvody za dobu v Italii a z toho by se mi pocital duchod.
Avatar utente
DanielaS
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 167
Iscritto il: mer apr 18, 2007 11:00 pm

Re: Dokumenty v Italii

Messaggiodi LELLASTELLA il mar set 29, 2009 3:57 pm

ahoj Danielo,
diky za prispevek.
Urcite se hodne veci zmenilo se vstupem do EU.
Ja jsem musela se odhlasit z trvaleho bydliste s uvedenim, ze vysidluji do ciziny. A odhlasovala jsem se z domu nasich, jinak by platili vyssi inkaso za spotreby, nebot by byly vedeny tri osoby misto dvou. A musela jsem odevzdat obcanku.
Na konzulatu mi rekli, ze socialni davky si musim bud platit sama jako samostatne vydelecny pracovnik v Italii nebo ze je bude platit pro me it zamestavatel, v pripade bych ocekaval kdy jaky duchod z CR tak ho samozrejme nemuzu ocekavat, nebot jsem nebyla vydelecne cinna v CR.
Jiste budou brat v potaz, ze jsem pracovala nekolik let v CR, a jak rikas ty, melo by se to scitat.
Co jsem ovsem odpozorovala od italskych emigrantu, kteri se pak po 30 letech vratili do sve vlasti, ze pobirali duchod z Nemecka. Dalo by se z toho vydedukovat, ze v ramci EU tato moznost byla, a tudiz na stara kolena bude mozne z Cech pobirat duchod “napracovany”z Italie.
Ale jak vime, italsky socialni system je ve velmi spatnem stavu, tudiz je velmi nepravdepodobne se nejakeho duchodu v mem pripade dockat. Protoze, az dorazim do toho duchodoveho veku, tak italsky inps udela konecny bankrot.
A to pracuji a muj zamestavatel za me odvadi (doufejme) socialni davky.
Kdo ovsem oficielne nepracuje jak v Italii a ani v CR, tak nevim, nevim, co na stara kolena bude kde pobirat.
Trvale bydliste je jiste spojeno i s danemi ohledne odpadku a viz vyse jak pisu ohledne inkasa.
Ze socialniho a zdravotniho pojisteni je zapotrebi se odhlasit, nebo po tobe to chteji dodatecne, jak se stalo me a musela jsem predlozit veskerou dokumentaci, kdy jsem musela napsat prohlaseni, ze od te ktere doby nejsem uz pobytem v CR a tudiz nemohla jsem vyuzivat nemocenseho pojisteni. A dolozit potvrzeni od matriky, ze jsem odevzdala obcanku a odhlasila se z trvaleho pobytu.

Jinak opakuji je zapotrebi vse konzultovat s konzulatem, oni jsou pripraveni a maji zaktualizovany prehled cele situace.
ahoj
Avatar utente
LELLASTELLA
Veterán
Veterán
 
Messaggi: 516
Iscritto il: mar apr 18, 2006 11:00 pm
Località: PESCARA - ABRUZZO

Prossimo

Torna a DI TUTTO DI PIU' / O VSEM

Chi c’è in linea

Visitano il forum: Nessuno e 1 ospite

cron